Fabryka ołówków w Pruszkowie

Ołówki
CC BY-SA 3.0

Fabryka ołówków w Pruszkowie powstała w 1889 roku z inicjatywy inżyniera Stanisława Jana Majewskiego. Była to pierwsza a zarazem jedyna tego typu fabryka w Królestwie Polskim. W fabryce początkowo produkowano kredki i ołówki grafitowe w niewielkich ilościach, dopiero początek XX wieku przyniósł zwiększenie produkcji i rozszerzenie asortymentu o linijki, pinezki, spinacze, obsadki czy stalówki. W czasie pierwszej wojny światowej fabryka uległa znacznemu zniszczeniu, ale dzięki zaangażowaniu właścicieli i pracowników udało się ją szybko odbudować i jednocześnie unowocześnić. Na szczęście druga wojna światowa obeszła się z fabryką łaskawie i nie uległa zniszczeniu, a co więcej nieprzerwanie trwała w niej produkcja.

Po wojnie, w 1948 roku fabryka została upaństwowiona i zmieniono jej nazwę na Pruszkowskie Zakłady Materiałów Biurowych. Dopiero w trakcie prywatyzacji w 1995 roku powrócono do pierwotnej nazwy i nastąpił znaczny rozwój firmy oraz fuzję ze strzegomską fabryką Unipap. Dzięki temu pruszkowskie zakłady są obecnie liderem na polskim rynku produkcji materiałów szkolno-biurowych.

Wraz z rozwojem i rozbudową firmy powstał nowy obiekt fabryczny gdzie obecnie mieści się siedziba pruszkowskiej fabryki. Dotychczasowa siedziba została przeniesiona w 2014 roku – w 125 rocznice powstania zakładu, z ulicy Ołówkowej na ulicę Kredkową.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*