Kościół Przemienienia Pańskiego w Pruszkowie

Cerkiew Tworki
By Loraine - Praca własna, CC BY-SA 3.0

W Pruszkowie, Tworkach przy ul. Partyzantów mieści się interesujący architektonicznie kościół. Ten podlegający archidiecezji warszawskiej Kościół pod wezwaniem Przemienia Pańskiego został wzniesiony w latach 1904-1906 jako cerkiew prawosławna. Cerkiew w kompleksie zabudowań szpitala psychiatrycznego w Tworkach zbudowano z myślą o ówczesnych rosyjskich pracownikach placówki.

Budowa pruszkowskiej cerkwi trwała niewiele ponad dwa lata a jej patronem został święty metropolita moskiewski Aleksy. Cerkiew funkcjonowała do 1915 roku kiedy to Rosjanie opuścili teren ówczesnego Królestwa Polskiego, zabrano również całe wyposażenie cerkwi.

Dopiero w 1928 roku cerkiew została przejęta przez Kościół Katolicki . W świątyni zachowano oryginalne posadzki i freski, zaś na ołtarz wyniesiono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany przez pacjenta szpitala – Bolesława Wisłockiego. Wyposażenie kościoła zostało przeniesione z dotychczasowej kaplicy mieszczącej się w budynku administracyjnym szpitala. Dzięki temu w kościele zachowane są kielich i organy z końca XIX wieku oraz obraz Przemienienia Pańskiego.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*