Tyle o Pruszkowie

Tyle piszemy o Pruszkowie, co warto zwiedzić, gdzie zajrzeć, gdzie pojechać, a na dobrą sprawę nie zrobiliśmy nawet krótkiego wstępu o samym Pruszkowie. Jak to w wypracowaniu w szkole, wstęp, rozwinięcie, zakończenie… u nas brakuje wstępu, więc poprawiamy się choć o odrobinę.

Pruszków to powiatowe miasto w województwie mazowieckim. Pruszków jest częścią aglomeracji Warszawskiej, co jest na tyle fajne, że wiele rzeczy da się zrobić w Pruszkowie bez wyjeżdżania do Warszawy, a jednocześnie Warszawa jest na tyle blisko, że można do niej jeździć codziennie.

Historia Pruszkowa

Pierwsze wzmianki w dokumentach o Pruszkowie sięgają XV wieku, kiedy Janusz Starszy pisał o rycerzu Święsku, który pochodził z “de Praskow” w rękopisie Metryki Mazowieckiej. Najstarszą dzielnicą Pruszkowa jest Żbików, który jest północną częścią Pruszkowa, o którym wzmianki sięgają aż 1236 roku.

Pruszków uzyskał prawa miejskie w 1916 roku, korzystnie na jej rozwój  wpłynęło uruchomienie Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, oraz Elektrycznych Kolei Dojazdowych.

Podczas I Wojny Światowej stoczono tutaj bitwę o Pruszków, w której wojskom Rosyjskim udało się odepchnąć wojska Niemieckie na zachód. W II Wojnie Światowej w Pruszkowie, w nieczynnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, okupant utworzył obóz przejściowy dla polskiej cywilnej ludności, zwany Dulag 121. Przez obóz przeszło około 400 tysięcy osób. Podczas II Wojny Światowej zginęła prawie cała ludność żydowska Pruszkowa. Po wojnie Pruszków stał się jednym z największych ośrodków przemysłowych na Mazowszu.

Pruszków Dzisiaj

Dzisiaj Pruszków to duże miasto. Według danych z 2015 roku miał ponad 60 tysięcy mieszkańców, co daje około 3076 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Mieszkańcy korzystają z komunikacji WKD i PKP, aby móc jeździć do Warszawy, Grodziska, czy nawet Skierniewic. Miasto połączone jest z innymi połączeniami autobusowymi, linie autobusowe również jeżdzą po samym Pruszkowie. W Pruszkowie jeździ wiele taksówek, więc aby skorzystać z taksówki w Pruszkowie, nie trzeba długo szukać. Znajdziecie odpowiedni numer w Internecie lub po prostu taksówkę na postoju.

Zapraszamy do Pruszkowa w każdej chwili, jego zwiedzenie, czy na piechotę, rowerem czy taksówką, na prawdę warto.

3 Comments on Tyle o Pruszkowie

  1. Pruszków jest piękny, dla tych co chcą zwiedzać coś się znajdzie, dla tych co chcą odpocząć też coś się znajdzie :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*